Az IDA (Individual Development Account)-módszer mintegy tízéves múltra tekinthet vissza az Egyesült Államokban. Jelenleg már számos országban működik sikerrel, bizonyítékul szolgálva arra, hogy a még a legszegényebb rétegek körében is lehetséges – több-kevesebb – rendszeres megtakarítás, amelyhez rendelt kiegészítő támogatás (adomány), az úgynevezett matching fund, korábban el nem érhető vagyoni célok kitűzését is lehetővé teszi. A Program lényege a havi rendszerességű, kötött összegű megtakarítás, amelyet a program kiegészít saját forrásából, valamint olyan pénzügyi képzést is biztosít a részvevőknek, mely csökkenti gazdasági kiszolgáltatottságukat és növeli pénzügyi, jogi ismereteik szintjét.
A Program előnye, hogy a résztvevők aktív részesei annak a folyamatnak, amely végén saját erőfeszítésük eredményeképpen elérik a kitűzött vagyoni céljaikat.
A Program rövid távú célja, hogy segítségével a résztvevők a megtakarítások révén befektethessenek saját jövőjükbe: vagyontárgyak felhalmozásába, gyermekeik oktatásába és családtagjaik egészségének megőrzésébe. A hosszú távú cél ugyanakkor egyrészt annak bizonyítása, hogy a feltételekhez kötött készpénzjuttatási programok hatékonyabbak és eredményesebbek, mint a jelenlegi szociális rendszerben nyújtott segélyek, valamint a fenti céllal összhangban annak elősegítése, hogy a rövid távú, pusztán létfenntartást biztosító szociális programokról a hangsúly inkább a rászorulókat a pénzügyi függetlenség elérésében segítő programokra kerüljön.
Ebben a tekintetben a Program sikere nem csak abban nyilvánul majd meg, hogy az bizonyos számú résztvevőt hozzásegít egyéni céljai eléréséhez, hanem abban is, hogy a kormányzat elfogadja és magáévá teszi a feltételekhez kötött készpénzjuttatási kezdeményezések alapját képező érveket, elméleteket és látásmódot, illetve felülvizsgálja a létfenntartást biztosítására irányuló szociális programokat, amelyek a kedvezményezettek hátrányos helyzetének megszüntetésére nem bizonyultak alkalmasnak.
A Program lehetőséget kínál az alacsony jövedelmű résztvevők számára, hogy aktívan hozzájáruljanak vagyoni helyzetük javításához, amelyen keresztül a következő közvetett célok is elérhetővé válnak:
A programban a résztvevők megtakarításait kiegészítő vissza nem térítendő támogatás megszerzésére van lehetőség. A támogatás kedvezményezettje az Autonómia Alapítvánnyal szerződést kötő magánszemély. A megtakarításokat a magányszemély által, a programban résztvevő Völgység-Hegyhát Takarékban vezetett bankszámlára kell havi rendszerességgel befizetni. A kedvezményezetti jog (azaz a támogatás megszerzésének joga) más személyre át nem ruházható. Abban az esetben, ha a szerződő kedvezményezett személy nem tud vagy nem kíván tovább részt venni a programban, az addig megtakarított összeg (és a bankszámla kezelése feletti jogosultság) átszáll a bankszámla szerződésben megjelölt személyre.
Egyedi és külön elbírálandó esetekben lehetőség van az eredeti kedvezményezett más – közös háztartásban élő – személlyel történő helyettesítésére. (Döntésképtelenség vagy elhalálozás esetén.)
a.) Személyes anyagi gyarapodást szolgáló eszközök
b.) Lakhatással kapcsolatos beruházások
c.) Vállalkozóvá válás
A megtakarítási periódus
A megtakarítási periódus függ az elérendő vagyoni cél bekerülési összegétől; a résztvevő
által vállalt havi megtakarítási összeg nagyságától és a program által nyújtható kiegészítő
támogatás mértékétől.
Az egyes megtakarítási célokhoz eltérő mértékű kiegészítő támogatást tud adni a program:
A kiegészítő támogatás
A program hozzásegíti a résztvevőket a kitűzött vagyoni cél eléréséhez, azaz a résztvevő havi megtakarítását a programbannyújtott támogatás csupán kiegészíti, jóllehet a kiegészítés mértéke magas: 2-300%. A rendszeres havi megtakarítás olyannyira fontos eleme a programnak, hogy annak elmaradása vagy rendszeres késése jogosulatlanná teszi a résztvevőt a kiegészítő támogatás megszerzésére.
A kiegészítő támogatást a résztvevők csak az egyéni megtakarítási időszak végén, azaz akkor kapják meg, ha a vagyoni cél eléréséhez szükséges olyannyira fontos eleme a programnak, hogy annak elmaradása vagy rendszeres késése jogosulatlanná teszi a résztvevőt a kiegészítő támogatás megszerzésére.
A kiegészítő támogatást a résztvevők csak az egyéni megtakarítási időszak végén, azaz akkor kapják meg, ha a vagyoni cél eléréséhez szükséges egyéni megtakarítás teljes egészében a bankszámlájukra került és a résztvevői együttműködési megállapodásban kitűzött megtakarítási ütemtervtől nem tértek el a megengedettnél nagyobb mértékben.
Vagyoni cél | Kiegészítő támogatás mértéke | Támogatásra jogosító megtakarítás maximális havi összege | Maximális időtartam (hónap) |
Jogosítvány | 200% | 6.000 Ft | 18 |
Számítógép | 200% | 10.000 Ft | 18 |
Vállalkozás | 300% | 10.000 Ft | 24 |
Fürdőszoba-építés | 300% | 10.000 Ft | 24 |
Ingatlanfelújítás / -bővítés | 300% | 10.000 Ft | 24 |
Ingatlanvásárlás | 300% | 15.000 Ft | 24 |
A programban történő részvétel szigorú vagyoni és jövedelmi helyzethez kötődő elbírálásának oka a program egyik fontos része. Mivel a program erőforrásai erősen korlátozottak, és tekintve hogy minden egyes nem indokolt eset más, rászoruló részvétele elől venné el a lehetőséget, következetes és közös bizalmon alapuló adatszolgáltatást várunk el minden jelentkezőtől, ezeknek az információknak a hitelességét az Autonómia Alapítvány munkatársai minden esetben ellenőrzik.
A program fő célcsoportját azok az a) alacsony jövedelmű és kis vagyonnal rendelkező személyek jelentik, akik b) egyértelmű, a programban támogatható úgynevezett vagyoni céllal, c) rendszeresnek tekinthető jövedelemmel és d) megtakarítási hajlandósággal bírnak.
Résztvevővé váláshoz e feltételek mindegyikének egyszerre fenn kell állnia. Erről az Autonómia Alapítvány munkatársai személyesen gyűjtenek információt. (Kérdőíves adatszolgáltatás, személyes felkeresés, egyéb igazoló dokumentumok bekérése.)
Vagyoni háttér
A programban elfogadható vagyoni háttér pontos szabályozására nincs lehetőség. Kizáró okoknak minősülnek azonban a következő okok:
Jövedelmi háttér
A jövedelmi háttér megismerésének alapja a jelentkezők önbevallásán alapuló kérdőív. A kérdőív adatait a tanácsadók személyes találkozók során összevetik a résztvenni kívánó személy valós anyagi helyzetével. Szükség esetén kiegészítő dokumentumokat (bérjegyzék, adóbevallás) kérhetnek.
A jövedelmi háttér esetében figyelembe vesszük a kérelmező háztartásában egy főre eső jövedelmet. Így bármely jelentkező rendelkezhet magas havi jövedelemmel, ha a vele egy háztartásban élő személyek havi átlagos jövedelme nem éri el a kritikus – megélhetéshez szükséges – szintet, a jelentkező részvételét a program vezetése elutasíthatja.
Az elfogadható jövedelemi szint meghatározásánál a program célkitűzésének logikáját vesszük figyelembe, azaz a résztvevőknek rendelkezni kell legalább akkora jövedelemmel, amely lehetővé teszi a kitűzött vagyoni cél eléréséhez szükséges havi megtakarítást, ugyanakkor a jelentkező jövedelme nem teszi lehetővé, hogy a kitűzött vagyoni célt a kiegészítő támogatás nélkül is elérje.
Megtakarítási szándék
A programban való részvétel erős elkötelezettséget követel meg a jelentkezőktől a rendszeres és pontosan teljesített megtakarítások tekintetében.
Azok a jelentkezők, akiknek jelentkezését a program vezetése elfogadta, együttműködési megállapodást (résztvevői szerződést) írnak alá, amely a következőket tartalmazza:
Megtakarítási kapacitás
Az egyes jelentkező megtakarítási kapacitása az a havi összeg, amit:
A jövedelmet a jelentkezők önbevallása alapján határozzuk meg. A jövedelembe beleszámítanak:
A jövedelemre vonatkozó információ csupán a megtakarítási kapacitás kiszámításához szükséges; azt az Autonómia Alapítvány nem adja ki harmadik félnek (csupán anonimizálva, értékelési céllal).
Abban az esetben, ha a bevallott jövedelem és háztartás vagyoni háttere közt észrevehető és jelentős különbség mutatkozik, a jelentkező részvételét a program vezetése elutasíthatja.
A kiegészítő támogatás adómentessége
A Személyi Jövedelemadó Törvény I. kiegészítésének 3.2.1 és 3.2.2 pontjai alapján az Autonómia Alapítvány által nyújtott támogatás adómentes, az mentesül az SzJA fizetési kötelezettség alól.
Így a kiegészítő támogatásként kapott összeg a Kedvezményezettek (résztvevők) adóalapját nem emeli.
Jelentkezés és bírálat
Mi történik, ha valaki nem tesz eleget a megtakarítási kötelezettségének?
A vészhelyzeti eljárás
A résztvevőknek kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy nemcsak a havi megtakarítás teljesítése válik lehetetlenné, hanem szükségük volna azonnali pénzügyi segítségre. Ennek a szükséghelyzetnek a program lehetővé teszi a kezelését. A vészhelyzeti eljárás ugyanakkor annak reményében alkalmazható, hogy a résztvevő a későbbiekben ismét folytatja – és pótolja – a korábbi megtakarítási programot.
A vészhelyzeti eljárás szabályait a külön erre kidolgozott szabályzat tartalmazza.
Az elmaradó befizetés esetében
A PROGRAM ÉRTÉKELÉSE: