Az Integrom programunk 2014–2016 között zajlott le. Elsődleges tanulsága, hogy bebizonyította a modell életképességét: a programhoz csatlakozott számos olyan vállalat, amely nyitott a romák foglalkoztatására és elérhető pozíciókat tud biztosítani; megtaláltunk olyan tanult roma fiatalokat, akik nyitottak arra, hogy a vállalati szektorban dogozzanak és magas szinten képesek a betöltött pozíciójuk feladatait ellátni; valamint hogy a projekt sikeresen tudja ezt a két szektort összekötni, közvetíteni közöttük.
„A képzés alatt olyan alapokat fektettek le, és olyan önbizalmat is adtak, ami egy olyan embernek, aki nyitott arra, hogy egy picit elmozduljon a megszokott életéből, pont elég.”
Csatlós Melinda, az Integrom résztvevője – telefonos ügyfélszolgálati munkatárs a Magyar Telekom Mobil Call Centerében
A programot az Autonómia Alapítvány és a Boston Consulting Group tanácsadó cég valósította meg. Nagyvállalatok, romákat segítő civilek, trénerek, tanácsadó cégek fogtak össze azért, hogy képzett roma fiatalok az ország legjobb cégeinél hosszú távú karriert jelentő álláshoz jussanak.
90 fiatalból 16 kapott állást nagyvállalatoknál.
A 2014-ben indult program első két, kísérleti évében a roma fiatalokat abban erősítettük, hogy sikeresebbek legyenek a toborzási folyamatokban. A vállalatokkal rendszeresen egyeztetünk, hogy a jelentkezőknek valóban megfelelő pozíciókat tudjanak biztosítani, és szükség esetén rugalmasan tudják kezelni a kiválasztási folyamatokat.
„A sokszínűség gazdasági érték is. Az, hogy valaki más, rengeteg új dolgot tud behozni egy kultúrába, egy üzleti működésbe.”
Szomolányi Katalin, a Magyar Telekom Vállalati Fenntarthatósági Központjának vezetője
A résztvevők toborzását helyi roma szervezetek és roma vezetők segítették:
Add a kezed – az esélyegyenlőség megteremtésének segítése az oktatásban és a munkaerőpiacon közhasznú Egyesület Nyíregyházán;
Aparhanti Független Roma Egyesület Tolna Megyében;
Dógi János Békéscsabán;
valamint roma egyetemi hallgatókat támogató szervezetek: a Romaversitas Alapítvány, a HBLF-ROMASTER Alapítvány, a Roma Education Fund és az Uccu Roma Informális Oktatási Alapítvány.
A résztvevők felkészítésében fontos szerepet vállalt több vállalat is. A Hays a toborzási folyamatra készítette fel a résztvevőket, míg a Dramatix kommunikációs képzéseket tartott számukra.
A programhoz az második év végére több mint tizenöt vállalat csatlakozott lehetséges munkaadóként.
„Én a tudásom alapján kerültem át rendszergazdának. Nem volt benne az, hogy én cigány vagyok, hogy hátrányos helyzetű vagyok, hogy nekem lehetőséget kell adni – nem. Teljes mértékben azért kerültem oda, mert az elvárásoknak megfeleltem.”
Kovács Richárd, az Integrom résztvevője – Master data rendszergazda a Budapest Banknál
A program 2000 euro értékű támogatásban részesült a 2016. évi SozialMarie szociális innovációs díjátadón.
A SozialMarie a legrégebbi európai társadalmi inovációs díj, amely 2005 óta minden évben 15 kitűnő társadalmi innovációt díjaz. Részletek: http://www.sozialmarie.org/
Az Integrom tapasztalataira alapozva indítottuk el a HRom programunkat, melyben az a célunk, hogy olyan modellt hozunk létre, amely bizonyítottan hatékony eszközöket alkalmaz a roma integráció és foglalkoztatás területén. További információk a HRom programról>>>>
A Roma Magazin 2016. február 15. műsorában mutatták be a programot. A riport a műsor 9. percében kezdődik. KATTINTSON!
ÚJSÁGCIKKEK
Végigmenni reggel kétszáz ember között egyedüli cigányként
Egy utazási irodában nem dolgozik roma
Van keresnivalójuk a nagyvállalatoknál – Integrom program
Tervezni luxus: kilenc munkakereső fiatal a jövőtlenségről – A frissdiplomás
Integráció mesterfokon: a BCG segíti az Integrom munkáját
Egy program, ami tényleg befogad – ismerd meg az Integromot!
„Soha nem fogom elfelejteni, honnan jöttem, de mindig előre tekintek.”
Hogyan lesz legális áram a romatelepen?
ANGOL NYELVŰ TANULMÁNYOK