A fiatalok jelentős része Európa-szerte kiesik a középfokú oktatásból, nem piacképes szakmákat sajátít el, illetve szakképesítéssel vagy érettségivel a kezében sem tud végzettségének megfelelő állásban elhelyezkedni. Sokszor az oktatási intézmények, illetve a lehetséges munkáltatók sem rendelkeznek megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy hatékonyan hozzájáruljanak ezeknek a fiataloknak a tanulási, illetve munkaerő-piaci sikereihez. Erre a sokrétű kihívásra keres választ a négyéves program, amely négy országban: Magyarországon, Spanyolországban, Romániában és Bulgáriában valósul meg az EEA és Norvég Alapok támogatásával.
A magyarországi tevékenységek 2019 év végétől a Velux Alapítvány társfinanszírozásában valósulnak meg.
A Velux Alapítvány támogatásának köszönhetően 2019 decemberétől Magyarországon
még intenzívebb szolgáltatást tudunk biztosítani a már bevont középiskolás vagy már végzett fiatalok, szakképző iskolák számára;
általános iskolák hátrányos helyzetű 7-8. osztályos tanulóinak szervezünk pályaorientációs foglalkozásokat, kapcsolódó mentorálást, személyes, illetve csoportos formában motivációs, illetve készségfejlesztő képzéseket, élményalapú közösségi programokat;
élményalapú pályaorientációs foglalkozássorozat módszertanát adjuk át a partner általános iskolák munkatársai számára.
A program az alábbi csoportoknak nyújt támogatást:
Fiatalok:
Általános iskolákban tanuló 7-8 évfolyamos diákok, akik családi hátterük miatt nem látnak rá különféle szakmákra, nincsenek tisztában saját erősségeikkel, vagy nem rendelkeznek a szükséges ismeretekkel, kapcsolatokkal, készségekkel, és jó eséllyel esetlegesen döntenek majd valamilyen szakma mellett. Számukra eltérő foglalkozások és saját maguk mélyebb megismerése révén nyújtunk lehetőséget arra, hogy valóban tudatosan tudjanak olyan szakmát és középiskolát választani, ami hozzájárul ahhoz, hogy sikeresebb legyen a jövőjük.
Szakképzésben tanuló fiatalok, akik nem rendelkeznek megfelelő körülményekkel, ismerettel és motivációval ahhoz, hogy sikeresen befejezzék tanulmányaikat. Számukra mentorálást, készségfejlesztő képzéseket, egy megerősítő csapatban való részvétel lehetőségét, szakmai és emberi támogatást biztosítunk annak érdekében, hogy belső erőforrásaikat kiaknázva, készségeiket fejlesztve gyakorlati eszközökre tegyenek szert, amelyek hozzásegítik őket tanulmányaik sikeres elvégzéséhez és távolabbi oktatási, illetve munkaerő-piaci célok megfogalmazásához.
Fiatalok, akik kiestek az oktatásból: Számukra mentorálással, pályaorientációval, képzéssel és támogatással nyújtunk segítséget ahhoz, hogy vissza tudjanak térni a tanulmányaikhoz, és olyan szakmát tudjanak elsajátítani, amelyben valóban dolgozni szeretnének a későbbiekben, és amely területeken minőségi munkalehetőségek várhatnak rájuk.
Szakképesítéssel, illetve érettségivel rendelkező fiatalok, akik szintén nehéz körülmények között élnek és eddig sikertelenül próbáltak végzettségüknek megfelelő munkahelyet találni. Őket pályaorientációval, munkaerő-piaci és más elhelyezedést segítő képzésekkel támogatjuk abban, hogy érdeklődésüknek és készségeiknek megfelelő területen, tudatosan és sikeresen tudjanak munkát keresni és találni.
Oktatási intézmények:
Általános iskolák pedagógusainak továbbképzése, számukra élményalapú pályaorientációs foglalkozássorozat módszertanának átadása.
A szakképző partneriskolái számára az alábbi lehetőségeket kínáljuk:
Az iskolájukba járó, illetve az onnan kiesett diákok számára sokrétű támogatást nyújtunk azzal a céllal, hogy sikeresen tudják elvégezni tanulmányaikat, visszailleszkedni az oktatásba, illetve az oktatásban és a munkaerőpiacon szükséges készségeiket fejlesztve, pályaorientációs ismeretekkel gazdagodva tudatosabban és sikeresebben tudjanak továbbtanulni, majd elhelyezkedni.
Kapcsolatépítés az iskola profilja és elhelyezkedése szempontjából meghatározó munkaadókkal, kölcsönös igények és tapasztalatok megosztása és ezek alapján lehetséges fejlesztések elindítása.
Pedagógusképzések azzal a céllal, hogy az intézmény munkatársai hatékonyabban tudják oktatni, nevelni, motiválni és támogatni az intézménybe járó hátrányos helyzetű tanulókat, és csökkenjen az iskolában a lemorzsolódás.
Munkaadók:
A program munkaadó partnerei számára az alábbi lehetőségeket kínáljuk:
Kapcsolatépítés, bemutatkozási lehetőség, igények és tapasztalatok kölcsönös cseréje a többi célcsoport tagjaival (iskolák és fiatalok, mint jövőbeli potenciális munkavállalók)
A munkaadó iránt érdeklődő, de a kínált állások betöltésére jelenleg még nem alkalmas fiatalok számára készségfejlesztés, szakmai, nyelvi, valamint számítógépes képzések annak érdekében, hogy az iskolák a munkaadók igényeinek megfelelőbb képzéseket tudjanak nyújtani a diákoknak, illetve a fiatalok közül több motivált és felkészült, megfelelő ismeretekkel, kompetenciákkal és végzettséggel rendelkező jelölt jelentkezzen a munkaadók által kínált állásokra.
Kapacitásépítés és kölcsönös tanulás workshopok keretében a bevont munkaadók számára annak érdekében, hogy sikeresebben tudjanak hátrányos helyzetű fiatalokat elérni és munkavállalóként integrálni.
A nemzetközi program vezetője az Autonómia Alapítvány több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik hátrányos helyzetű fiatalok fejlesztése és megerősítése terén, valamint öt éve támogatjuk nagyvállalati munkaadók által kínált állások és hátrányos helyzetű jelöltek sikeres egymásra találását. Partnereinknek szintén jelentős tapasztalata van a fiatalok fejlesztése, illetve munkaerő-piaci integrálása, oktatási intézményeknek valamint munkaadóknak történő szolgáltatások nyújtása terén.
A programban nyújtott szolgáltatásokat igényfelmérést követően, a helyi viszonyok és az érintettek jellemzőinek figyelembevételével, a partnereinkkel együtt választjuk ki:
Mentorálás fiatalok számára: a fiatalok mindhárom csoportja számára kínálunk mentorálást személyes, illetve csoportos formában motivációs, készségfejlesztő, pályaorientációs célokkal.
Készségfejlesztő képzések: amelyek a fiatalok megerősítését, illetve oktatásban valamint munkaerőpiacon releváns készségeinek, önismeretének fejlesztését segítik elő élményalapú közösségi programokkal.
Munkaerő-piaci képzések: amelyek fókuszáltan a munkakeresés és a kiválasztási folyamat lépéseire, illetve eszközeire vonatkozóan nyújtanak gyakorlatorientált fejlesztést a fiatalok számára, annak érdekében, hogy valóban a számukra megfelelő állásokra felkészülten és sikeresen tudjanak jelentkezni.
Szakmai képzések: a fiatalokat – miután feltártuk a számukra leginkább megfelelő és valóban piacképes szakmákat – támogatjuk abban, hogy ilyen szaktudást biztosító képzéseket akár a nyílt oktatási piacon, akár a program keretein belül el tudjanak végezni.
Számítógépes képzések: a fiatalok és a munkaadók igényeinek megfelelő ismereteket biztosító számítástechnikai képzéseket biztosítunk a motivált fiatalok számára.
Nyelvi képzések: azoknak a fiataloknak, akiknek úgy látjuk, hogy a munkaerőpiacon való boldogulásához kulcsfontosságú a nyelvismeret, idegennyelvi képzést biztosítunk.
Munkáltatók és iskolák számára kínált képzések, workshopok: a résztvevők igényei alapján állítjuk össze azzal a céllal, hogy az intézmények együttműködése, valamint a hátrányos helyzetű fiatalok integrációja mentén hatékony gyakorlati eszközökre tegyenek szert, illetve ezt a folyamatot elősegítő partnerségeket és működési modelleket tudjanak kialakítani.
A program, Magyarországon – az EEA és Norvég Alapok és a Velux Alapítvány támogatásából – négy (Miskolc, Hatvan, Gyöngyös, Budapest), a többi országban három-három városban valósul meg.
A magyarországi munkánkhoz folyamatosan keresünk önkénteseket, akik a program keretében munkájukkal szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy hátrányos helyzetű fiatalok sikeresekké váljanak az oktatásban és a munkakeresésben.
TÉGED KERESÜNK, HA:
szeretnél
szakmai gyakorlatra szert tenni
iskolai közösségi szolgálatot végezni
látni, hogy munkáddal hozzájárulsz fiatalok boldogulásához
megosztani a tudásodat, tapasztalatodat, hobbitevékenységedet
egy kiváló csapat része lenni!
elmúltál 16 éves
vállalod, hogy előre rögzített vállalásaid mentén hozzájárulsz a közös sikerekhez
AMIBEN SZÁMÍTUNK RÁD:
események szervezésében, lebonyolításában való részvétel
diákok szaktárgyi korrepetálása
eltérő szakmák, munkalehetőségek bemutatásában való részvétel
fiatalok számára tartott képzések tartása, illetve támogatása
kommunikációs, grafikai feladatokban való részvétel
adminisztratív feladatok ellátása
AMIT MI NYÚJTUNK NEKED:
saját vállalásaid és érdeklődésed mentén rögzített önkéntes munkavégzés lehetőségét
kiváló kapcsolatépítési lehetőséget
egy vidám csapat tagja lehetsz
jó ügyet szolgálhatsz
igazolható önkéntes munka és szakmai gyakorlati lehetőséget
élményekben gazdag szakmai tapasztalat szerzést
Alkalmi önkénteseket is tudunk fogadni egyes eseményekhez kapcsolódóan, míg fél éves vagy hosszabb távra is számítanánk rád, ha egy hosszabb fejlesztési folyamatnak szeretnél részese lenni.
Az aktuális programunk önkénteseink számára 2022-ig tart, jelentkezéseket folyamatosan várunk. Azonban minél hamarabb kapcsolódsz be a projektbe, annál jelentősebb hatást tudsz elérni munkád révén. Ezért javasoljuk, jelentkezz minél hamarabb!
Ha a fentiekkel felkeltettük az érdeklődésed és szeretnéd munkáddal a hátrányos helyzetű fiatalok és alapítványunk segíteni, jelentkezz az itt található kérdőív kitöltésével.
A kérdőív célja, hogy minél jobban megismerjünk téged és segíthessünk testhezálló feladatot találni.
A JELENTKEZÉS MENETE:
A KÉPERNYŐ JOBB OLDALÁN LÁTHATÓ ÖNKÉNTES JELENTKEZÉS FÜLRE KATTINTVA TUDSZ ÖNKÉNTESNEK JELENTKEZNI
Reméljük, hogy nemsokára már a csapatunkban üdvözölhetünk, de addig is kövess minket:
A projekt Izland, Liechtenstein és Norvégia az EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment program keretében történő kofinanszírozásával valósul meg. Nyertes pályázatunk címe: FIND YOUR WAY TO THE WORLD OF WORK. Projektszám: 2017-1-027.
A magyarországi tevékenységek megvalósítása a Velux Alapítvány társfinanszírozásában valósulnak meg.
Közösen dolgozunk egy versenyképes, befogadó Európáért!