Kompánia Alapítvány
– Budapest
A Kompánia Alapítvány 1997-ben jött létre azzal a céllal, hogy tevékenységével hozzájáruljon a fiatalok lelki egészségének, önismeretének fejlesztéséhez, veszélyeztetettségének csökkentéséhez. Munkájuk során arra törekszenek, hogy gyermekek és kamaszok számára komplex, életkorukhoz és problémáikhoz valóban igazodó programokat, szolgáltatásokat dolgozzanak ki. Iskolai és iskolán kívüli programjaik keretében évente 1500-2000 fiatalt érnek el. Módszerünkben kiemelt szerepet kap a kortárssegítés, melynek lényege, hogy az életkori közelség, az élethelyzet és a kommunikációs stílus hasonlósága segít az érzelmi bevonódásban, a motiváltság növelésében és hatékonyabban mozgósítja a fiatalok személyiségét.
Az alapítvány 2008 februárja óta működteti egy kortárs segítő központot Csepelen alacsonyküszöbű szociális szolgáltatását „csellengő”, függőségekkel szemben veszélyeztetett fiatalok számára „Alternatíva” Program néven. A program sajátossága, hogy speciális és anonim szolgáltatásokat nyújt olyan csellengő, sok szempontból veszélyeztetett helyzetű fiatalok részére, akiket az egyéb, intézményes keretek között folyó programok nehezen vagy egyáltalán nem érnek el, s akik a védőhálóból a legkönnyebben kihullanak.
A program hatékonyságát látva kérte fel a Csepeli Önkormányzat az Alapítványt, hogy a KMOP támogatásával komplex csepeli város rehabilitációs program keretei között induló tanoda program működtetését vállalja el.
A "DOMINÓ Alternatív Tanoda* nevű projekt, Csepelen a lakótelepen fog működni, négy iskolával már előzetesen szerződést kötöttek, alapvető szempont lesz az esélyegyenlőség elvének érvényesülése. A tanoda az alábbi módon segíti elő a roma emberek – köztük elsősorban roma gyermekek és fiatalok – integrációját:
1) Az iskolai lemorzsolódás megakadályozása
2) Társadalmi életre való felkészítés
3) Közösségfejlesztés
A program során az un. MindLab (www.mindlab.hu) módszert is alkalmazni fogják, mely egy innovatív iskolai módszertan a gondolkodási képességek fejlesztésére stratégiai játékok segítségével. A Mind Lab egyedi koncepciója azon az elképzelésen alapul, hogy a stratégiai játékok hatásos oktatási eszközként is szolgálhatnak. A társasjátékok hozzájárulnak a kognitív képességek fejlődéséhez, illetve a gondolkodási folyamat tudatosításához. Segítenek továbbá a tanulónak az érzelmi és közösségi problémák megoldásában. A program lelke maga a játékélmény, amely élvezetes, magával ragadó és izgalmas, ennél fogva lelkesítő motiváció a gyerekek számára és remek alapja egy mélyreható tanulási folyamatnak.
Az alapítvány vissza nem térítendő támogatást igényelt a Kiegészítő Támogatások Programtól, melynek oka, hogy a pályázat tervezése során számos, a sikeres megvalósításhoz nélkülözhetetlen eszköz, forrás (laptop, oktatási segédeszközök, humánerőforrás számára biztosított jövedelem, rezsiköltség stb.) nem volt betervezhető a költségek közé. A felsorolt okok miatt a program 4 825 820 Ft vissza nem térítendő támogatással járul hozzá a tanoda sikeres működtetéséhez a projekt 2013.08.01. és 2014. 10.31. között zajló időszakában.